Yeni Açılan Oteller İçin E-mail Pazarlaması

Yeni açılan oteliniz için e-mail pazarlaması yapmak istiyorsunuz ama işe nereden başlayacağınızı bilemiyor musunuz? O halde neler yapabileceğinizi öğrenmek ve daha başarılı adımlar atabilmek adına en doğru yerde olduğunuzu söyleyebiliriz!

E-mail marketing veya Türkçe karşılığı ile e-mail pazarlaması; otel gibi hizmet sağlayan önemli kuruluşların potansiyel müşterilerine hitap ederken kullandıkları bir araçtır. Ancak bu aracın doğru ve etkili kullanılması satış grafiklerini ve otel bilinirliğini etkileyen temel husustur. Bu nedenle e-mail pazarlaması ile sektörde fark yaratmayı arzuluyorsanız doğru bir yöntem izlemeniz sizin açınızdan vazgeçilmez olacaktır. Peki, ama nasıl?

E-mail Pazarlaması ve CORPOHOTEL

İster bir butik otel ister onlarca odası olan devasa bir otel olun müşterilerinizle doğru iletişim kurmanız satışlarınızı etkileyecek temel faktörlerden bir tanesidir. Peki, ama müşterilere temas ederken nasıl bir yol izlemelisiniz? Bu konuda tüm detayları CORPOHOTEL size ön görülü bir bakış açısı ile sunuyor. Müşteri beklentilerini oldukça doğru bir şekilde tespit etmenize yardımcı olan bakış açısının yanı sıra doğru hamleleri yaparak size büyük avantajlar sağlar. Bu noktada aşağıdaki adımlar hem size kar getirecek hem de doğru müşteriyi bulmada işinizi kolaylaştıracaktır.

Klişe Mail Kalıplarından Uzak Durun

Otelde konaklamak ve tatil yapmak isteyen müşterilerinize kampanya, indirim, kaliteli hizmet gibi klişeleşmiş başlıklarla mail göndermeniz onların ilgisini çekmez. Zira bütün oteller kampanya veya indirim yaptığını iddia ederek müşterilerin ilgisini çekmeye çalışır. Siz e-mail marketing esnasında daha gerçekçi ama bir o kadar da ilgi çekici mailler kullanmalısınız. Bu noktada CORPOHOTEL size özel şablonlar sayesinde müşterilerinize doğru bir şekilde hitap etmenize olanak sağlar.

Müşterilerin Taleplerini Doğru Belirleyin

CORPOLEAD sizlere sadece müşterilerinizle nasıl mailleşeceğinizi değil aynı zamanda müşteri beklentileri ile alakalı nasıl bir yol haritası izlemeniz gerektiğini ifade eder. Nitekim müşteri beklentilerinin karşılanması doğru bir satış stratejisi için olmazsa olmazlardan bir tanesidir. Müşteriler, beklentilerini doğru saptayan ve her satırda ihtiyaca yönelik çözümler sunan bir e-mail reklamını daha ilgi çekici bulur. Bu nedenle müşteri ve talepleri pazarlama anlayışınızın temeline oturtmalısınız.

Müşterileriniz ile Sürekli Temas Halinde Olmalısınız

Kurumsal bir otel hissi vermek ve müşterilerinize önemli olduklarını hissettirmek onlara sürekli olarak mail yollamanız ile ilgilidir. Ancak daha önce de burguladığımız gibi kampanya ve indirim mailleri değil. Müşterileriniz için doğum günleri veya babalar/anneler günü gibi özel günlerde hazırlayacağınız bir e-mail çalışması sizi ön plana çıkarır. Özel olduğunu hisseden müşteriniz sadık bir müşteriniz olmaya devam eder. Bu çalışma basit olarak kabul edilse de müşteriler nezdinde en önemli hususlardan biridir.

Neden CORPOHOTEL?

Otelinizin daha iyi hizmet sunması adına müşterilerle ilişkilerinizin kalitesini iyileştirmeye odaklanan CORPOHOTEL, son dönemin en dikkat çeken uygulaması oluyor. Otellerin taleplerini doğru bir şekilde algılayan ve bu bakış açısı ile hizmet sunan CORPOHOTEL sadece otellere değil otel müşterilerine de büyük imkanlar sağlar. Siz de bu uygulamanın ayrıcalıklarını yaşamak için harekete geçebilirsiniz. Avantajları ve ayrıcalıkları ile ön plana çıkan uygulamamızı bütçenize uygun seçeneklerle de tercih edebilirsiniz.