Otele Gelmeden Önce - Müşteri memnuniyeti

Otele gelmeden önce rezervasyon yapan müşterilerinizin her konuda bilgilendirilmesini sağlamak müşteri memnuniyetini zirveye çıkarır. Peki, bunu her müşteri için tek tek gerçekleştirmek mümkün mü? Elbette hayır!

Oteliniz küçük bir butik olsa dahi her rezervasyon isteği gönderen misafir için bir otele gelmeden önce bilgilendirmesi yapmak neredeyse imkansız olur. Çünkü konaklama tarihleri, hizmetler ve ekstra talepler kişiden kişiye değişkenlik göstereceğinden bunu sağlamak temel manada zordur. Ancak bu zorluğu CORPOHOTEL ayrıcalığı ile çözmeye ve otele gelmeden önce misafirlerinizin bütün süreci bir e-mail sayesinde öğrenmesine ne dersiniz?

CORPOHOTEL ile Otele Gelmeden Önce

Otelde konaklamayı arzu eden misafirler için bazen bütün bilgilere tek yerde ulaşmak mümkün olmaz. Otelin giriş ve çıkış saatleri, sunduğu hizmetler ve konum gibi hususları öğrenmek adına kişiler çoğu zaman internet araştırmaları yapmak durumunda kalır. Peki, bu araştırmaları ortadan kaldıracak ve insanların daha kaliteli bir hizmet aldıklarını hissettirecek e-maillere ne dersiniz?

CORPOHOTEL olarak hem otelinizin hizmet kalitesini iyileştirmek hem de müşterilerinizin daha ciddi manada memnuniyet elde etmesine olanak sağlamayı hedefliyoruz. Bu anlamda hazırladığımız e-mail şablonları sayesinde hem klişeleri yıkıyor hem de müşterilerinizin arzu ettiği bilgilere tek elden ulaşmasını sağlıyoruz. Peki, bu e-mail şablonlarında neler sunduğumuzu bilmek ister misiniz? Gelin CORPOHOTEL kullanarak müşterilerinize ne tür bir otele gelmeden önce e-maili gönderebileceğinize daha yakından göz atalım!

Giriş ve Çıkış Saatleri

Otelinizde uyguladığınız giriş ve çıkış saatleri diğer pek çok otelden farklı olabileceğinden misafirlerinizin bu konuda net bir şekilde bilgilendirilmesi gerekir. Otelde konaklayacak olan misafirlerinizin bu bilgiye ulaşması adına göndereceğiniz otele gelmeden önce e-mailinde Check-in ve Check-out saatlerie yer verebilirsiniz. Bu sayede misafirlerinizin saatlere riayet etmesi ve daha sağlıklı bir hizmet almasına olanak tanınır.

Hizmetler

Otelinizde sunacağınız hizmetler kişiden kişiye değişebilecek niteliktedir. Zira satın alınan oda veya talep edilen ekstra hizmetlere göre misafirlerinizin her biri kendine has bir otele gelmeden önce bilgilendirmesine ihtiyaç duyar. Bu anlamda rezervasyon onayı gelir gelmez misafirinize otomatik olarak gönderilecek e-mailde hangi hizmetlerin ücretlere dahil olduğu açıkça ifade edilecektir. Böylece misafirlerinizin resepsiyondan ekstra bilgi almadan harika bir konaklama deneyimi yaşaması mümkün olacaktır.

Otel Kuralları ve Dikkat Edilecekler

Misafirlerinizin konforlu bir konaklama süreci yaşaması adına en değerli hususlardan biri de otel kurallarıdır. Otel kuralları ekstra bir e-mail olarak gönderildiğinde çok da dikkat çekmez. Ancak otele gelmeden önce e-maili gönderildiğinde mailin içine eklenecek kısa kurallar misafirleriniz için vazgeçilmez bilgiler olacaktır. Bu sayede misafirlerinizin kuralları ekstradan bulup okumaya çalışmasına ihtiyaç olmayacaktır.

CORPOHOTEL Müşteri Memnuniyetini Zirveye Taşır

Misafirleriniz ile aranızdaki güçlü iletişimin tesis edilmesine olanak sağlayan ve bu yönü ile otel uygulaması dendiğinde akla ilk gelen CORPOHOTEL olur. Otellerin en çok önem verdiği e-mail marketing ile alakalı sizlerin taleplerine uygun çözümler sunarken aynı zamanda misafirlere de yüksek memnuniyet elde edecekleri olanakları ulaştırır.

Müşteri memnuniyetinde zirveyi yakalamak ve kaliteden ödün vermeyecek çözümler sunmak adına siz de CORPOHOTEL’i kullanmaya başlayabilirsiniz.