Otel CRM Süreçlerinde Yaklaşım Nasıl Olmalıdır?

Ürün satışı gerçekleştiren işletmelerde müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) uzaktan gerçekleştirilen bir süreç oluşturur. Ancak hizmet sunumu gerçekleştiren işletmelerde çoğu zaman müşteri ile birebir yani yüz yüze iletişime geçilir. Örneğin, otel CRM süreçlerinde de rezervasyon öncesi, rezervasyon sırası ve konaklama sonrası süreçleri dışında her süreç birebir olarak gerçekleştirilir.

Özellikle rezervasyon sürecinde ve konaklama sürecinde müşteri ile çoğu zaman birebir iletişime geçilerek, yüz yüze gelindiği için otel CRM hizmetlerinde daha sabırlı ve hoşgörülü bir yaklaşıma ihtiyaç bulunur. Bu süreçlerde mutlaka kurumsal bir yapı ile kurumun üslubuna uygun bir şekilde iletişimin yürütülmesi ve ciddiyetin korunması önemlidir.

Özellikle müşteriye otelin pazarlanması yani hizmetin satın alınmaya özendirilmesi için rezervasyon aşamasında CRM çok önemli bir yapı oluşturur. Bu süreçte insan eliyle yönetim gerçekleştirirken, birçok hata ve eksik nokta ile karşılaşmak mümkün olduğu için otel CRM süreçlerinde günümüzün modern yazılımlarını kullanarak daha nitelikli ve stabil bir yaklaşım elde edilebilir. Bu yazılımlar günümüzde farklı şirketler üzerinden sunulan nitelikli teknolojiler ile sağlandığı için rezervasyonun her aşamasında kullanılabilir.

Rezervasyon İletişimi Artık Çok Daha Pratik

Konaklama işletmelerinde müşteriler ile gerçekleştirilen iletişim sürecinde özellikle rezervasyon iletişimi en sıkıntılı ve en fazla dikkat gerektiren aşamadır. Çünkü rezervasyon aşamasında kurulan bu müşteri ilişkisi, otelin iyi bir şekilde pazarlanmasını ve ne kadar ciddi bir kurumsal yapıya sahip olduğunu ifade edecektir.

Bugün gelişen teknolojiler ile birlikte bulut sistemlerinden yararlanan, yüksek güvenlikli, hazır şablonlar ve otel yapılarına göre farklı paketler sunan rezervasyon iletişimi paketleri bulunmaktadır. Örnek olarak Corpohotel işletmesi sayesinde alabileceğiniz bu hizmetlerde butik oteller, orta büyüklükte oteller veya büyük yapılı oteller için farklı paketler tercih edebilirsiniz.

Sunulan paketlerde rezervasyon iletişimi için kullanılan e-posta şablonları ile birlikte onay, teklif, otele giriş, rezervasyon değişikliği, rezervasyon iptali ve otelde konaklama sırasında birçok farklı aşamayı daha nitelikli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Firmanın sunduğu paketler ile kurumsal kimliğiniz için kendi şablonlarınızı oluşturarak, ücretsiz teknik destek alabilir ve sürekli güncel bir sistem kullanabilirsiniz.